نرم افزار پلاک خوان بهسان

پلاک خودرو یکی از مناسب‌ترین اقلام اطلاعاتی جهت احراز هویت خودروها می‌باشد. «سامانه‌ پلاک خوان خودرو بهسان» ابتـدا توسـط دوربین های مخصوص، تصویری از خودروی عبوری اخذ می‌کند و سپس با استفاده از روش‌های پردازش تصویر پیشرفتـه شماره‌ی پلاک خودرو را استخراج می‌نماید. با استفاده از نرم افزار پلاک خوان دیگر نیازی به نصب تگ روی خودروها و یا دادن برگه‌ی دستی ورود و خروج نمی‌باشد. با استفاده از سامانه پلاک خوان می‌تواند دقت اپراتور و نگهبان را به طور چشمگیری افزایش دهد. نرم افزار پلاک خوان علاوه بر ثبت و شناسایی پلاک خودرو، سوابق ورود و خروج خودروها را در گزارشات خود ارائه می نماید. با استفاده از نرم افزار پلاک خوان می‌توان تمامی اطلاعات مربوط به خودروها وارد شده به سامانه را بازیابی کرد. نرم افزار پلاک خوان امنیت و آرامش کامل را با نظارت بر ورود و خروج خودروها، تأمین می نماید .
از جمله کاربردهای نرم افزار پلاک خوان پارکینگ بهسان می توان به سامانه های پلاک خوان تردد جاده ای ،  پارکینگ عمومی ، پارکینگ خصوصی ، مدیریت تعمیرگاه ، کارواش و تعویض روغن اشاره نمود.

نرم افزار پلاک خوان تردد جاده ای بهسان :

از جدیدترین روش های ثبت تردد خودروها می توان به بهره گیری از سامانه های پلاک خوان اشاره نمود. سامانه های پلاک خوان قادرند بدون استفاده از تجهیزات جانبی خاص (مانند گیرنده‌های رادیوئی و یا ردیاب‌های ماهواره‌ای)، اقدام به ثبت پلاک خودروها نمایند. ثبت پلاک خودروها می تواند به منظور آمارگیری، اطلاع از تردد خودروهای مورد نظر، ثبت تخلف ورود به طرح ترافیک و یا مناطق زوج یا فرد، ثبت تخلف سرعت غیر مجاز و … مورد استفاده قرار گیرد. شرکت بهسان اندیش مفتخر است تاکنون موفق به نصب و راه اندازی این سامانه در سازمان های دولتی، ارگانهای نظامی و شرکت های خصوصی و … گردیده است.

نرم افزار پلاک خوان بهسان (پارکینگ خصوصی) :

این نرم افزار یکی از کم هزینه‌ترین سامانه‌ها برای تشخیص خودروها است، چرا که برای استفاده از آن هیچ نیازی به مجهز کردن خودروها به وسیله‌ی خاصی (مانند گیرنده‌های رادیوئی و یا ردیاب‌های ماهواره‌ای) وجود ندارد. در پارکینگ های خصوصی با ثبت پلاک های مجاز در نرم افزار، هنگام مشاهده پلاک های مجاز ، اجازه ورود صادر میگردد.

امکان کنترل راهبند یا درب برقی، ثبت ترددهای انجام شده، تعریف پلاک های مجاز و غیرمجاز، ثبت تخلفات نگهبانان و… از جمله قابلیت های این سامانه می باشد

نرم افزار پلاک خوان بهسان( پارکینگ های عمومی ) :

این نرم افزار هنگام ورود پس از خوانده شدن خودکار پلاک خودرو، با تحویل کارت پارکینگ و یا چاپ رسید بارکددار توسط اپراتور ، خودروی ورودی وارد پارکینگ می گردد. هنگام خروج نیز پس از خوانده شدن خودکار پلاک خودرو و دریافت کارت پارکینگ و یا رسید بارکددار توسط اپراتور، هزینه استفاده از پارکینگ با محاسبه مدت زمان توقف خودرو در پارکینگ محاسبه می شود. این نرم افزار کلیه امکانات نرم افزار پارکینگ خصوصی را نیز دارا می باشد به عنوان مثال می توان علاوه بر قابلیت دریافت هزینه بابت توقف خودروها در پارکینگ، خودروهایی را نیز در سامانه به عنوان لیست سفید تعریف نمود که تردد آن خودروها بدون هزینه در نظر گرفته خواهد شد. همچنین می توان بصورت پیش پرداخت هر خودرو را برحسب پلاک آن شارژ نمود که هزینه تردد یا توقف در پارکینگ از آن کسر می گردد.

در نرم افزارهای پلاک خوان ویژه پارکینگ عمومی جهت امنیت خودروها، از طرق کارت RFID ، قبض بارکد دار، کارت بارکد دار، شماره زنی به طور دستی یا شماره زنی خودکار سعی بر شناسایی راننده وسیله نقلیه می شود و امنیت پارکینگ افزایش پیدا میکند.

نرم افزار مدیریت تعمیرگاه ، کارواش و تعویض روغن بهسان :

با عبور کلیه خودرو ها از ورودی و ثبت پلاک آن ها توسط دوربین در صورتی که پلاک خوانده شده از قبل در این سامانه تعریف شده باشد ، اطلاعات مربوط به صاحب خودرو و سرویس های قبلی به اپراتور سیستم نمایش داده می شود.

در غیر این صورت اگر پلاک خودرو برای اولین بار خوانده شده باشد ، اپراتور قادر به ثبت اطلاعات و تعریف پلاک خودرو در سامانه می باشد.

این سامانه جهت ارائه فاکتور و یا پیش فاکتور دارای دو قسمت خدمات و کالا می باشد که لیست خدمات و کالا ها با توجه به نوع و مدل خودرو ها قابل تعریف می باشد.

اپراتور پس انتخاب خدمات و کالا های مورد نظر قادر به صدور و چاپ فاکتور و یا پیش فاکتور برای خودروی مربوطه می باشد.

سوالات متداول

اصلی ترین امکانات نرم افزار پلاک خوان چیست؟

 • قرائت پلاک های ملی ایران(عادی، نظامی،تاکسی،عمومی،دولتی،جانبازان) و مناطق آزاد
 • سرعت پلاک خوانی حدود ۱۰۰ میلی ثانیه
 • دقت پلاک خوانی حدود ۹۷٫۵ درصد (طبق تست پلیس)
 • بیشترین دقت در پلاک خوانی و عدم ثبت پلاک تکراری
 • گزارشگیری کامل و دقیق
 • ثبت ترددهای انجام شده
 • تعریف پلاک های مجاز و غیرمجاز
 • کنترل راهبند یا درب برقی
 • ثبت تخلفات نگهبانان
 • گزارشگیری تصویری از ترددها
 • گزارشگیری از ترددهای غیر مجاز
 • قابلیت تعریف کاربر و سطح دسترسی
 • قابلیت کنترل چراغ های هشداردهنده

تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی سیستم پلاک خوان چیست؟

نرم افزار پلاک خوان بهسان ، دوربین پلاک خوان ،کامپیوتر

تفاوت سیستم های پلاک خوان عمومی و خصوصی چیست؟

تفاوت عمده این سامانه ها در پرداخت وجه  می باشد.

نحوه محاسبه قیمت نرم افزار پلاک خوان چگونه است؟

نرم افزار پلاک خوان یک قیمت پایه دارد و بسته به تعداد دوربین پلاک خوانی که به نرم افزار متصل میشود قیمت گذاری می گردد.

نحوه سفارش و استقرار نرم افزار پلاک خوان چگونه است؟

میتوانید از قسمت ارتباط با ما تمامی راههای ارتباطی شرکت بهسان اندیش سپهر را دریافت کنید. با ما تماس بگیرید مشاوران ما شما را راهنمایی خواهند کرد.

بیشتر بدانید

تعیین چند خودرو برای یک شخص و نظارت بر تعداد پارکینگ : با توجه به اینکه ممکن است یک شخص دارای چندین خودرو باشد می توان خودروهای مختلف را برای یک شخص تعریف نمود. در صورتی که محدودیت در تعداد پارکینگ وجود داشته باشد، پس از تکمیل ظرفیت پارکینگ هر شخص، اجازه ورود خودروهای دیگر وی تا زمان خروج خودروهای قبلی داده نمی شود.

تعیین جواز تردد : می توان برحسب شرایط گوناگون جواز تردد مختلفی تعیین نمود. از جمله جوازهای تردد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

جواز تردد بر حسب حرف پلاک (به عنوان مثال تردد همه خودروهای پلیس مجاز باشد)

جواز تردد بر حسب تاریخ و ساعت (مثلا از تاریخ ۱/۱/۱۳۹۹  ساعت ۸ تا ۳۱/۲/۱۳۹۹ ساعت ۱۷

جواز تردد بر حسب ساعتهای خاصی از روز (مثلا همه روزه از ۸ تا ۱۷)

ممنوع کردن موقت ورود یا خروج

جواز تردد در صورت وجود اعتبار مالی

جواز تردد بر حسب لیست سفید و لیست سیاه

گروه بندی خودروها : می توان گروه های جدید تعریف نمود و خودروهای مختلف را در گروه بندی های گوناگون طبقه بندی نمود. با این کار در گزارشات امکان مشاهده گروه ها و جستجو بر حسب گروه ها فراهم می گردد.

تعریف صف و شماره زنی : در مواردی که قصد ایجاد صف های مختلف برای نوع وسیله نقلیه های مختلف وجود دارد، می توان نوع وسیله نقلیه های مختلف را تعریف نمود و مشخص کرد که چه تعداد خودر می تواند در صف بماند. با این کار هنگام ورود خودرو قبضی صادر می گردد که در آن شماره ای چاپ گردیده و نوبت خودرو جهت تخلیه بار را نشان می دهد.

ثبت تصویر(چهره راننده، بار و …) از دوربین دوم : پس از انجام عمل پلاک خوانی بلافاصله از دوربین دوم تصویر برداری انجام می شود و در گزارشات تصویر خودرو و تصویر دوم ثبت شده بطور همزمان نمایش داده می شوند. دوربین دوم می تواند جهت ثبت تصویر راننده خودرو، تصویر بار خودرو، تصویر کف خودرو و… مورد استفاده قرار بگیرد.

نمایش ظرفیت پارکینگ : امکان اتصال به تابلو های نمایش ظرفیت پارکینگ عمومی در سامانه وجود دارد.

گزارشات : با توجه به نیاز هر سامانه گزارشات متنوعی وجود دارد که در ادامه به ذکر آنها می پردازیم:

 • گزارش کلیه تردد های انجام شده
 • گزارش خودروهای موجود در پارکینگ
 • گزارش صورتحساب کاربران
 • گزارش حسابگیری پارکینگ
 • گزارش ترددهای غیرمجاز
 • گزارش ورود و خروج کاربران به نرم افزار
 • گزارش تخلفات خودروها

نرم افزار پلاک خوان بهسان با دقت بالا

دقت در پلاک خوانی شامل دو بخش دقت در یافتن محل پلاک و دقت در خواندن پلاک می باشد. همچنین دقت در خواندن پلاک شامل دو بخش دقت در خواندن هر کاراکتر و دقت در خواندن کلیه کاراکترهای یک پلاک می باشد.  واضح است دقت درسیستمی که دقت خواندن هر کاراکتر آن ۹۵% می باشد به مراتب کمتر از دقت سیستمی می باشد که دقت در خواندن کامل یک پلاک آن برابر ۹۵% می باشد.

امروزه جهت تعیین دقت الگوریتم های مختلف در حوزه پردازش تصویر، دیتاست های استانداردی در دنیا وجود دارد که تست و ارزیابی الگوریتم های مختلف طبق آنها انجام می پذیرد و می توان دقت الگوریتم ها را با بررسی نتایج به دست آمده مقایسه نمود. اما متاسفانه در حوزه پلاک خوان فارسی دیتاست استانداری وجود ندارد و هر شرکت جهت اعلام دقت سامانه خود به نمونه تصاویر پروژه خود اکتفا می نماید و باتوجه به اینکه نوع دوربین مورد استفاده، زاویه و محل نصب دوربین و مواردی از این قبیل تاثیر زیادی در دقت نهایی دارند، نمی توان دقت سامانه های مختلف را به سادگی با یکدیگر مقایسه نمود.

نرم افزار پلاک خوان بهسان در یکی از پروژه های مرتبط با کنترل ترافیک تهران با استفاده از دوربین هایک ویژن ۲ مگاپیکسلی موتورایز(با انتخاب کارفرما) در ارتفاع ۶ متر، طبق تست انجام شده توسط پلیس موفق به کسب دقت ۹۷٫۵ درصد گردیده است. باتوجه به مطالب ذکر شده این دقت ممکن است در شرایط مختلف و با استفاده از تجهیزات سخت افزاری دیگر نتیجه متفاوتی داشته باشد.

نرم افزارهای بهسان اندیش به منظور کسب بیشترین دقت در پلاک خوانی و عدم ثبت پلاک تکراری، پلاک های خوانده شده را بلافاصله در پایگاه داده ثبت نمی کنند بلکه در صورتی پلاک خوانده شده در پایگاه داده ذخیره می گردد که تا حدود ۵ ثانیه بعد پلاک مشابه(حداکثر ۲ کاراکتر اختلاف) با دقت بالاتر خوانده نشود در غیر اینصورت پلاک خوانده شده اصلاح می گردد. منظور از دقت خوانده شدن هر پلاک، دقت اعلام شده توسط شبکه های عصبی(Neural Network) در طبقه بندی کاراکترها می باشد.

پلاک خودرو با دقت ۸۲ درصد ، به صورت [۳۷۲۵۵س۱۵] اشتباه خوانده شده است اما هنوز ذخیره نشده استپلاک خودرو با دقت ۹۹ درصد [۳۷۳۵۵س۱۵] خوانده شده و جایگرین پلاک اشتباه قبلی شده است